لوله ها به علت کاربرد وسیعی که دارند از مواد مختلفی مانند انواع فولادها. مس. آلومینیم و آلیا‌‌‌‌‌‌ژهای دیگر وبا ابعاد گوناگون (از چند صدم میلی متر تا چند متر قطر خارجی و چند صدم میلی متر تا چندین سانتی متر ضخامت) تولید میشوند. روشهای مختلفی برای تولید لوله ها به کار می رود. لوله ها عمدتا یا با استفاده از  تسمه ها و ورق های نورد شده و جوش دادن لبه آنها به یکدیگر (لوله های درز دار)و یا از شمشهای ریخته گری شده از طریق روشهای مختلفی (بی درز) تولید می شوند.

 نورد لوله


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 15:23 |

 بررسی محاسبات در کشش لوله

 فرضیات:

المان گیری و تعادل نویسی در راستا های x,y

استفاده از صفحه ای بودن کرنش در معادلات

به دست آوردن y

به دست آوردن نیروی مورد نیاز کشش

 

کشش لوله توسط تو سط توپی ثابت:

توپی ها قطعات سختی هستند که تحت تاثیر تنش تغییر شکل نمی دهند.این قطعات برای ثابت نگه داشتن قطر داخلی لوله در هنگام کشیده شدن از قالب درون لوله گذاشته می شوند.توپی خود از یک سمت ثابت شده است سپس لوله همراه با توپی درون آن از قالب کشش عبور می کند.نکتهی قابل توجه اینکه زاویه ی شیب توپی کمتر از زاویه ی قالب است ((B<

اگر ما بتوانیم محاسبات مربوط به کشش لوله را به گونه ای انجام دهیم که بسته به پروفیل قالب و توپی مادر هر مکان تنش در راستای x و y مربوط به آن المان را به ما بدهد می توانیم محاسبات دقیق تری داشته و تغییر شکل مولد در حین فرآیند را بررسی کنیم.

 

کشش لوله

کشش لوله

فرضیات در نظر گرفته شده :


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 15:21 |
تحقیقات و پیشرفتهای گوناگونی در دهه های اخیر برای فهم علم برش با جت آب ساینده انجام شده است که در اینجا مکانیزم های اصلی برداشت ماده توسط این روش توضیح داده می شود که بحثهای بیشتر روی بسیاری از جنبه های جت آب ساینده بعلاوه پردازش بعضی مواد ویژه مهندسی می باشد که این معیارها اغلب تحت عنوان معیارهای انجام برش یا کمیت های اجرای برش کاری شناخته می شوند که شامل نرخ برداشت ماده ، مشخصات شکاف ( شامل هندسه و شکل شیار ) ، کیفیت سطح ماشینکاری شده ، عمق برش ( یا عمق نفوذ جت ) ، جنس نازل و …. از آنجا که یک فاکتور اصلی در برش توسط جت آب ساینده نیست و بیشتر مطالعات روی سایش نازل و طرحهای نازل و جنس نازل برای کاهش نرخ سایش و نمایش دادن سایش نازل متمرکز است ، تمرکز این مقاله روی معیارهای دیگر اجرای برش است .

 

 


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 15:20 |
جوش کاری فرکانس بالا یکی از انواع روش ها ی جوش کا ری مقاومتی می با شد که دران انرژی گرمایی توسط مقاومت در برابر جریان الکتریکی و میدان مغناطیسی تا مین می شود .در این روش جریان الکتریکی متناوب وبا فرکانس بالا می با شد.این نوع جوش امکان اتصال بخش گستردهای از فلزات و حتی مواد دیگر مانند پلاستیک و…. رافراهم می کند درزیر نمونه ای از این نوع جوش اورده شده است تا علاوه بر اشنایی با پارامتر های مهم در جوش کاری فرکانس بالا با یک روش کاربردی ازاین نوع جوشکاری نیز اشنا شویم.

 


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 15:18 |
در دنیای امروز هزاران نوع از فلزات در خدمت صنایع ساخته می باشد که در دو نوع مواد اصلی و مواد پرکننده (filler) قابل دسترسی است. از این نوع انتخاب، مهندسان مواد و طراحان قادرند تا بهترین و مناسب ترین نوع فلز را برای کار خود بر گزینند. این مواد نه تنها در ساختار خود با یکدیگر فرق می کنند، بلکه در نوع روش که تولید شده اند نیز با یکدیگر متفاوت اند. در کشور ایالت متحده، سازمان های مختلفی است که این استانداردها را نگه داری می نمایند، مثل ASTM، ASME و AWS. به علاوه استانداردهای مواد مختلفی از کشورهای دیگری مثل ژاپن و کشورهای اروپایی موجود می باشد. یکی از وظایف بازرسی جوش، بررسی مطالبی راجع به خواص واقعی مواد و مواد پرکننده می باشد. هدف این بخش توضیح برخی از این خواص شیمیایی و مکانیکی است تا آن جایی که به بازرس جوش مربوط می گردد. برای اکثر قطعات، بازرس بایستی اطلاعات اضافی را راجع به این خواص مواد داشته باشد. این اطلاعات اضافه می تواند به جلوگیری از برخی مشکلاتی که ممکن است در حین فرآیند جوشکاری پیش آید کمک نماید. از آنجایی که آرایش متالورژیکی فلز خواص آن فلز را تعریف می کند، نشان می دهد که تغییرات متالورژیکی مختلف یک قطعه چگونه می تواند باعث تغییر در خواص ماده گردد. بسته به خواص مکانیکی و شیمیایی مواد، تکنیک های ساخت مخصوص و ویژه ای، جهت جلوگیری از خفیف شدن برخی خصوصیات ماده لازم می باشد. پیش گرم کردن و سپس گرم کردن مواردی هستند. که گاهی برای نگه داشتن برخی خصوصیات ماده به کار می روند. برای فولاد کوئنچ شده و تمپر شده، از بازرس انتظار می رود تا میزان گرمای اولیه داده شده به فلز را برای جلوگیری از تغییر در خواص ماده در اثر بالا رفتن بیش از حد دمای قطعه بررسی و کنترل نماید. در این مثال ها، وظیفه بازرس شامل دانستن خواص کلی ماده نمی باشد. به هر حال بررسی اساسی و موثر، می تواند از بروز مشکلاتی که به وسیله تغییر در خواص مورد انتظار ماده به وجود می آید مثل گرمای زیاد و بیش از حد و دمای بسیار پایین، جلوگیری نماید.

 


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 15:15 |
طراحی ابزار (جیگ وفیکسچر) عبارت است از فرآیند طرح، محاسبه و ایجاد روش ها و فنونی که برای افزایش بازدهی و بهره وری تولید ضروری هستند. به کمک این فرآیند است که صنایع قادر شده اند ماشین آلات و ابزارهای خاص مورد نیازشان رابرای رسیدن به تولید با ظرفیت بالا به خدمت بگیرند. فرآیند طراحی در حدی از کیفیت عرضه میشود که هزینه های تولید یک محصول متعادل بوده و قابل رقابت با تولیدات مشابه باشد. 

 jigs and fixtures


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 15:12 |
توانایی تغییر شکل دائمی یکی از ارزشمندترین خصوصیات آنها به شمار می آید. بی شک تولید ورق، تسمه، میل گرد، لوله، مقاطع ساختمانی و به طور کلی شکل دهی فلزات مدیون این قابلیت است. با توجه به این که شکل  دهی فلزات یکی از روش های مهم ساخت و تولید قطعات است. شناخت هرچه دقیقتر این صنعت ضروری می باشد. از مهمترین ابزارهای علمی نقد و بررسی فرایند های شکل دهی دانش مکانیک محیط های پیوسته می باشد. 

 


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 15:10 |

مقدمه

در قرون وسطی کارگران ماهری که برای کلیساها ناقوس می­ساختند، بصورت تجربی بعداز ضربه زدن به ناقوس از روی صدای آن به سلامت یا وجود عیب در آن پی می­بردند. از این قانون کارگران راه آهن نیز استفاده می­کردند. بدین ترتیب که با چکش ضرباتی به چرخهای واگنها می­زدند و از روی نتهای صدا وجود عیب یا شل بودن چرخها را تشخیص می دادند.

در سال ۱۸۸۰ برادران کوری کشف کردند که اگر کریستالهای کوارتز به شیوه خاصی بریده شده و در معرض فشار یا ضربه قرار گیرند پتانسیل الکتریکی تولید می­کنند. در سال ۱۸۸۱ لیبمن فرضیه ای ارایه داد که این اثر کریستالها بصورت معکوس هم قابل انجام است. یعنی اگر کوارتز در معرض جریان الکترسیته متناوب قرار گیرد، شروع به ارتعاش می­کند. در ۱۹۱۲ بعد از غرق شدن کشتی تایتانیک نیروی دریایی سعی کرد از طریق ارسال امواج صوتی و دریافت اکوهای برگشتی راهی برای تشخیص محل دقیق کوه‌های یخی بیابد. آنها از این طریق به شناسایی زیر دریایی‌ها در طول جنگ جهانی اول پرداختند. در جنگ جهانی دوم نیز با استفاده از همین روش کمیته تحقیق و تشخیص ضد زیردریایی تشکیل شد که در جنگ آتلانتیک کمک گسترده­ای به ارتش امریکا نمود. در ۱۹۲۹ فیزیکدان روسی بنام سوکولف به دانش ارسال ارتعاشات تولیدی به درون فلزات پی برد. این کار بعدها توسط آلمان‌ها دنبال شد.

اولین عیب یاب آلتراسونیک توسط اسبرول در ۱۹۴۲ ساخته شد. اینکار همزمان توسط فایراستون امریکایی و یک فیزیکدان آلمانی انجام شد. در ابتدا تست آلتراسونیک فقط در صنعت هواپیمایی کاربرد داشت ولی در سال ۱۹۵۰ در نیروگاه‌های برق بریتانیا برای تست قطعات فولادی با ضخامت‌های بالا مورد استفاده قرار گرفت. بعد از جنگ جهانی دوم در ساخت نیروگاه‌های هسته­ای، صنعت نفت وهواپیمایی تست آلتراسونیک (UT) استفاده گسترده­تری یافت. امروزه دستگاه‌های آلتراسونیک از نظر اندازه، کارایی و تنوع پیشرفت‌های چشمگیری نموده­ اند.

اندازه گیری تنش

 یکی از مباحث مهم در صنعت، مقدار تنش اعمالی به قطعات می باشد. دانستن این مطلب، کمک بزرگی به طراحان در تعیین ضریب اطمینان، تخیمن عمر و ....


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:52 |
چکیده
۱- مقدمه
۲ – تعاریف و اصول اولیه
۳ انواع روشهای فلوفورمینگ
۳-۱ فلوفورمینگ دستی
۳-۱-۱ قابلیت‌ها
۳-۱-۲ مزایا و معایب
۳-۱-۳ تجهیزات
۳-۱-۴ ماشین‌های فلوفورمینگ دستی
۳-۱-۶ ابزار‌های فلوفورمینگ
۳-۱-۷ سرعت
۳-۱-۸ روانکاری
۳-۲ فلوفورمینگ ماشینی
۳-۲-۱ تجهیزات و ماشین آلات فلوفورمینگ ماشینی
۳-۲-۲ روانکاری و خنک کننده‌ها در فلوفورمینگ ماشینی
۳-۲-۳ اثرات فلوفورمینگ ماشینی بر خواص فلزی
۳-۲-۴ فلوفورمینگ برشی
۳-۲-۴-۱ فلوفورمینگ مخروطی
۳-۲-۴-۲ فلوفورمینگ ماشینی در تولید عدسیها (نیم کره‌ها)
۳-۲-۵ فلوفورمینگ لوله
۳-۲-۵-۱ زمینه‌های کاربرد
۳-۲-۵-۲ پریفرم
۳-۲-۵-۳ روش‌های فلوفورمینگ لوله
۳-۲-۵-۴ ماشینهای فلوفورمینگ لوله
۳-۲-۵-۵ ابزارهای فلوفورمینگ لوله
۳-۲-۵-۶ محدودیت‌های ضخامت در دیواره لوله
۳-۲-۵-۷ اثر پارامتر‌های ماشین بر فلوفورمینگ لوله
۳-۲-۵-۸ پرداخت سطح قطعات حاصل از فلوفورمینگ
۳-۲-۵-۹ سرعت 
۳-۲-۵-۱۰ قابلیت فلوفورمینگ پذیری (قابلیت پذیرش فلوفورمینگ لوله)

 

فلوفورمینگ لوله یکی از اقتصادیترین روش‌های تولیدی برای لوله‌های استوانه‌های ساده با برآمدگیهای خارجی و داخلی همراه یا بدون فلنج میباشد. لذا فرآیند مذکور کاربرد وسیعی در صنایع فضایی و اتمیو یک محدوده وسیعی از محصولات مصرفی دیگر دارد، به طوریکه اغلب محفظه‌ها و موتورهای موشک با سوخت جامد که فشارهای بسیار بالا را تحمل میکنند. هدف از عملیات فلوفورمینگ برای تولید بدنه به جای ماشینکاری خام لوله‌ها برای تولید بدنه، استفاده بیشتر از مواد خام و افزایش خواص مکانیکی به دلیل کارسختی بر روی قطعه میباشد. در این گزارش ابتدا شرح کاملی از فرآیند فلوفورمینگ داده شده و سپس مراحل آزمایشی تولید لوله از طریق فرآیند فلوفورمینگ برای رسیدن به محصول نهایی بررسی شده است. فلوفورمینگ آزمایشی بدنه به منظور بررسی صحت ساخت ماندرل و نیز رسیدن به پارامترهای صحیح و مورد نیاز در تولید انبوه بدنه میباشد. در این مرحله، تعداد ۸ لوله مورد عملیات فلوفورمینگ قرار گرفت. که در این عملیات فلوفورم‌پذیری و رسیدن به ابعاد هندسی محصول نهایی (طبق نقشه کارفرما) مورد آزمایش قرار گرفت و با موفقیت انجام گردید. پس از تایید این مرحله و به پیشنهاد کارفرما برای بهینه کردن استفاده از مواد اولیه، ۴ عدد لوله با طول کوتاهتر فلوفورم شد و این نمونه‌ها نیز مورد تایید قرار گرفت. پس از این مرحله و تایید نهایی نمونه‌ها، پارامترهای این مرحله برای تولید انبوه استفاده می شود.


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:45 |
کوپلینگ ها (Coupling) اجزایی از ماشین هستند که حرکت و توان را از انتهای یک محور دریافت و به محور دیگر منتقل می کنند. در کوپلینگ ها قطع ارتباط بین محور محرک و متحرک وجود ندارد. در یک دسته بندی کلی کوپلینگ ها به دو نوع صلب و انعطاف پذیر تقسیم بندی می شوند.

 

کوپلینگ های صلب (سخت)

این نوع کوپلینگ ها جهت اتصال دو محور کاملا هم راستا در تجهیزاتی که در آن ها هم محوری دقیق دو محور ضروری و قابل دسترس است استفاده می شود لازم به ذکر است که هر گونه عدم تقارن محوری در این نوع کوپلینگ ها خرابی های سریع را در اثر تشت های بالا به دنبال دارد این نوع از کوپلینگ ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 کوپلینگ های پوسته ای


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:41 |
عناوین:
 • ۱. تاریخچه
 • ۲. سونار فعال ( active sonar)
  • ۲.۱ آنالیز داده های سونار فعال
  • ۲.۲ سونار و حیوانات دریایی
 • ۳. سونار غیر فعال ( passive sonar )
  • ۳.۱ سرعت صوت
  • ۳.۲ شناسایی منبع صدا
  • ۳.۳ نویز (noise )

Sonar

سونار در جنگ
فیشرایزهای اکوستیکی (Fisheries Acoustics)
 کاربرد فیشرایزهای اکوستیکی (Fisheries Applications)
 
توجه مهم : به علت عدم پیدا کردن معادل های فارسی مناسب برای برخی از واژه ها و اصطلاحات انگلیسی، واژه مورد نظر عینا تلفظ گردیده و یا معادل فارسی مورد نظر در قسمت واژه نامه توضیح داده شده است.
 
سونار
سونار (sonar)، ناوبری و تشخیص فاصله توسط صوت ( sound navigation and ranging)، تکنولوژی است که با استفاده از انتشار صدا در زیر آب قادر به شناسایی دیگر ناوها یا کشتی ها است. در انگلستان این تکنولوژی با نام ASDIC ( ۱۹۴۸) شناخته شده است.
 • تاریخچه :sonar
در سال ۱۹۰۶، اولین سونار غیر فعال جهت شناسایی توده های یخ توسط لوییس نیکسون اختراع گردید. در جنگ جهانی اول به علت نیاز به شناسایی اهداف دریایی تمایل به استفاده از سونار افزایش یافت. پاول دانکوین فرانسوی به همراه کنستانتین چلوسکی روس موفق به ...

برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:37 |
در نهم مارس۱۹۲۳، مخترعی سوئیسی اختراعی را به ثبت رساند که طبق آن یک روش دقیق برای لوح زنی فلزات توسط پرس هیدرولیک معرفی شد. در این اختراع هنگام لوح زنی به کمک مهار ورق در دو طرف خط لوح زنی، از فرار ماده جلوگیری میشد. این مهار توسط رینگی دندانهدار یا زبانهداری انجام میگرفت. این روش ابتدا در صنایع ساعتسازی به کار گرفته میشد تا اینکه در سال ۱۹۵۰ میلادی دستگاه پرس لوح زنی دقیق ساخته شد و به این ترتیب فرآیند لوح زنی دقیق کاربرد گستردهتری یافت. در اوایل ۱۹۶۰ میلادی کاربرد این فرآیند از صنایع ساعتسازی به صنایع کوچک و از کشورهای غربی به کشورهای شرقی گسترش دادهشد. از ۱۹۷۰ این تکنولوژی به صورت گسترده از صنایع سبک به صنایع سنگین گسترش یافت به طوری که در دهه ۸۰ (۱۹۸۰ میلادی) بیش از ۲۸۰۰ مجموعه پرس لوح زنی دقیق در دنیا وجود داشت.

 


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:34 |
پوشش دهی بروش اکستروژن فرآیندی است که در آن یک لایه ترموپلاستیک مذاب بر روی سطح یک فیلم، فویل، کاغذ و یا پارچه اعمال میگردد. عملکرد و مقاومت ورق حاصله بستگی به میزان چسبندگی فیلم مذاب و لایه زیرین دارد و عدم حصول پیوند مناسب باعث ایجاد مشکلات متعددی در فرآیند تولید و عملکرد نهایی ورق مذکور خواهد گشت. در پوشش دهی بروش اکستروژن از موادی استفاده میشود که در محدوده دمایی ۲۲۰-۸۰ درجه سانتیگراد به مایع روان تبدیل شده وبعد از خنک شدن دوباره جامد میشوند. این مواد %۱۰۰ جامد بوده و در ساختمان آنها از حلالها و آب استفاده نمیشود. با توجه به شرایط فرآیند، عمل پوشش دهی با این روش سریع بوده و هیچگونه عوارض مخرب زیست محیطی ندارد.

Extrusion Process

فرآیندهای اکستروژن

 

در این مقاله به بررسی فرآیند مذکور، مواد مورد استفاده و عوامل موثر در میزان چسبندگی پوششهای اکستروژنی پرداخته می شود و هر دو مبحث اکستروژن و کواکستروژن 


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:32 |
صنعت جوشکاری از صنایع بسیار پرکاربردی است که در عرصه پیشرفت صنعتی هر کشور نقش بسزایی دارد، از جمله انواع جوشکاری که در صنعت استفاده زیادی دارد می توان به جوشکاری زیر آب، ترمیت ،لیزر، آلتراسونیک، گاز و. .. اشاره کرد. از آنجا که جوشکاری در صنایع مهم هر کشور بخصوص صنعت پتروشیمی و فولاد و نفت و خودرو سازی نقش اساسی را ایفا می کندو همچنین بدلیل گستردگی این شاخه از صنعت که امروزه به صورت علم در آمده ودر تحصیلات آکادمیک به صورت یک رشته با عنوان جوشکاری وارد شده است، ما را بر آن داشت که در فعالیت کارآموزی خود در شرکت ساعی توجه خود را به صنعت جوشکاری معطوف کرده و نتایج تحقیقات وفعالیت خود را در قالب گزرش زیر ارائه می کنیم.

 SMAW Weldor


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:6 |

روش های معمول بازپخت برای رسیدن به چگالی کامل برای سرامیک های دانه ریز اغلب ناتوان هستند. چراکه نیاز به دمای بالا برای پخت دارند که باعث بزرگ شدن اندازه دانه می شود.که ۵۰µm و بالاتر از آن قابل دسترسی است. برای حل این مشکل انتقال جرم در طی فرآیند زینترینگ  باید افزایش یابد در حالیکه دما و زمان کاهش پیدا کند. در میان روش های موجود برای فعال سازی بیشتر مرحله انتقال جرم استفاده از جریان الکتریکی از طریق نمونه تکنیکی مناسب برای تولید سرامیک ها در درجه حرارت های نسبتا کمتر است.

 image8


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:2 |
جوش (weld)

با توجه به تنوع و کاربرد های گوناگون جوشکاری تعریف جامع و در بر گیرنده ای که بتواند همه جوانب این فرایند را پوشش دهد، مشکل است.اما به طور کلی می توان تعریف کرد:

جوش دادن عبارت است از ایجاد پیوستگی مولکولی بین دو یا چند قطعه که حداقل  یکی از آنها به طور موضعی تحت اثر حرارت به حالت خمیری در آمده باشد.این عمل ممکن است بدون فشار یا تحت فشار انجام پذیرد .به عبارت دیگر در فلزات ،جوش یک محل اتصال متالورژیکی است که آن محل اتصال را نتوان از سایر قسمت ها از نظر :

۱- پیوند های اتمی

۲- خواص مکانیکی

۳- ساختار میکروسکپی


برچسب‌ها: مجله
ادامه Download مطلب
+ نوشته شده توسط یاسر در پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ و ساعت 14:0 |


Powered By
BLOGFA.COM


Powered by WebGozar